Stowarzyszenie BONITUM

POMOC OSOBOM

Niepełnosprawnym Intelektualnie

Aktualności

Zawody Olimpiad Specjalnych Karpacz 2019

Olimpiady Specjalne

Zapewne każdy z was słyszał o Olimpiadach Specjalnych, ale co to dokładnie jest i czemu jest to takie ważne w rozwoju osób niepełnosprawnych umysłowo? Dowiecie się w tym artykule.

Co to są Olimpiady Specjalne i kto je wymyślił:

Olimpiady Specjalne zostały wymyślone przez Eunice Kennedy Shriver. Jest to organizacja zajmująca się wspomaganiem osób niepełnosprawnych intelektualnie (umysłowo) Przez zapewnianie udziału w treningach oraz współzawodnictwie sportowym.

olimpiady specjalne logo

Czym się różnią Olimpiady Specjalne od Olimpiad Zwykłych:

W Olimpiadach Zwykłych występują osoby zdrowe pod względem intelektualnym i fizycznym. W Olimpiadach Specjalnych biorą udział zawodnicy niepełnosprawni umysłowo, których sprawność intelektualna odbiega od wszelkich norm w danym społeczeństwie.

Kto bierze udział w Olimpiadach Specjalnych:

W Olimpiadach Specjalnych biorą udział osoby niepełnosprawne intelektualnie, które są w stanie uczestniczyć w takich zawodach.

Idea Olimpiad Specjalnych:

Pojawiła się w USA. Siostra ówczesnego prezydenta John`a Kennediego, Eunice Kennedy Shriver stworzyła międzynarodową organizację sportową dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Organizując w 1963r. pierwsze półkolonie dla młodzieży przekonała się, że ma to duży wpływ na dla rozwoju fizycznego i zdrowia osób niepełnosprawnych intelektualnie. Osoby te, otrzymują wiele korzyści z uczestnictwa w Olimpiadach Specjalnych. Rozwijają swoją sprawność fizyczną i umiejętności motoryczne, co jest niezwykle istotne dla wzmocnienia poczucia własnej wartości. Uczestnictwo w Olimpiadach Specjalnych uwidacznia się też w życiu codziennym, w lepszym funkcjonowaniu w środowisku rodzinnym, szkolnym, miejscu pracy i środowisku zamieszkania.

Kiedy odbyła się pierwsza Olimpiada Specjalna w Polsce:

W 1987r. w Warszawie odbywa się I Ogólnopolska Olimpiada Specjalna na obiektach akademii wychowania fizycznego a w 1988r. w Nowym Targu I Ogólnopolska Zimowa Olimpiada Specjalna.

Polscy Medaliści Olimpiad Specjalnych:

Rekordowo zakończyły się dla Polskiej Reprezentacji, tegoroczne Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi i Dubaju! Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych opuściła Zjednoczone Emiraty Arabskie z rekordowym dorobkiem 69 medali, w tym aż 30 złotych, 21 srebrnych i 18 brązowych. o trzy krążki więcej, niż przywieźli polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z poprzednich Światowych Letnich Igrzysk w Los Angeles w 2015 roku. Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej 7-osobowej, (w której reprezentowała nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie i kajakarstwie. Polacy rywalizowali także w judo i golfie, w których debiutowali na arenie światowej.

Łącznie 11 medali zdobyli nasi gimnastycy: trzy złota i brąz to dorobek Justyny Salwy (świętokrzyskie), Paweł Czizmowski (kujawsko-pomorskie) dołożył aż 7 medali do naszego wyniku w tej dyscyplinie– 2 złote i pięć srebrnych! Dziewięć krążków, w tym aż 6 złotych to wynik naszych trójboistów siłowych – Sebastian Jędrzejewski (mazowieckie) i Kamila Woźna (wielkopolskie) zdobyli po trzy złote medale. Także dziewięć medali to dorobek naszych lekkoatletów. Nasze sukcesy wyliczać można długo, z Igrzysk z medalami wracają nasi reprezentanci m.in. w badmintonie (Krzysztof Sołtysiak), bocce (Agnieszka Cieluch, Danel Rzeźnicki), bowlingu (Robert Litaszewski), kolarstwie (Bartosz Sadkowski, Jarosław Lektarski, Weronika Żabierek), jeździectwie (Jacek Czarnecki, Marta Borowska), kajakarstwie (Kornel Konieczek, Patrycja Kobierowska), wrotkarstwie (Krzysztof Wieczorek, Patrycja Scheibe), pływaniu (Kinga Iwańska, Marcin Ołdyński), tenisie (Sylwia Ubych, Łukasz Kwapiszewski) oraz tenisie stołowym (Małgorzata Królik, Mateusz Zdaniukiewicz).

Tak wspaniały wynik pokazuje Nam wszystkim, że warto sięgać po marzenia! Nasi sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną są żywymi przykładami, że wola i determinacja pozwala przezwyciężać wszelkie trudności! Ich medale są symbolem tego, że każdego dnia na treningach i zawodach, tysiące zawodników Olimpiad Specjalnych w całej Polsce przełamuje bariery, by osiągnąć sukces.

Olimpiady Specjalne są przykładem tego, że Wszyscy są równi oraz tego, że wszelkie ograniczenia możemy przezwyciężyć sami. Nie powinniśmy się poddawać i zawsze wierzyć w siebie- tak jak Nasi reprezentanci. Jestem dumny z Naszych zawodników pokazali mi, że nie ma rzeczy niemożliwych, dziękuję!

Udział w  Zawodach Olimpiad Specjalnych Karpacz 2019 wzięli  Bonitki : Hanna Ciechanowicz i Radosław Kilian

Autor:

Szymon Wawszczyk

Klasa VI C

Szkoła Podstawowa nr 8 w Oławie

Kategoria: