Jesteśmy piosenką – warsztaty muzyczne
Opis projektu:
Muzyczno-teatralne doświadczenia oferowane naszym Beneficjentom tworzą wyjątkową przestrzeń do wyrażania siebie, rozwijania wyobraźni i budowania relacji z innymi uczestnikami. Nasz zespół „Muzyczno-Wokalny Niepełno Teatralny KORKI I KAPSLE” to nie tylko grupa artystyczna, ale także wspierająca społeczność, która sprzyja rozwojowi naszych podopiecznych. Organizując warsztaty muzyczne, które kończą się procesem twórczym i spełnieniem marzenia o stworzeniu własnej, autorskiej piosenki, pomagamy naszym uczestnikom realizować ich pasje. Warto pamiętać, że odbiór takiej piosenki, skomponowanej i zaśpiewanej przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, może być niezwykle pozytywny zarówno pod względem społecznym, jak i emocjonalnym. Taki utwór często wywołuje głębokie emocje i refleksje u słuchaczy. W rezultacie, piosenka stworzona przez osoby niepełnosprawne intelektualnie może stać się symbolem ich zdolności, kreatywności i determinacji, a także stanowić ważny krok w kierunku większej akceptacji i zrozumienia w społeczeństwie.
Całkowita kwota dotacji: 11 200,00 zł
Wkład własny: 1 200 ,00 zł
Okres realizacji projektu: 07.10.2024 – 20.12.2024
Uczestnicy projektu:
Grupa docelowa : dorośli mieszkańcy Wrocławia posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Bonitum.
Cele projektu:
Zajęcia muzyczne skierowane są do dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które pragną rozwijać swoje umiejętności wokalno – muzyczne oraz aktorskie. Celem jest nie tylko nauka śpiewu, ale także budowanie pewności siebie, rozwijanie zdolności wyrażania siebie oraz integracja uczestników w przyjaznej i wspierającej atmosferze. Mamy nadzieję, że piosenka stworzona i wykonywana przez osoby niepełnosprawne intelektualnie często pełna szczerych emocji, może głęboko poruszyć słuchaczy. Autentyczność przekazu sprawi, że słuchacze mogą odczuwać silne wzruszenie i empatię, przez co UP staną się Self Adwokatami dla ONI.
Wszystkie wydarzenia muzyczne w których uczestniczymy, umożliwiają naszym podopiecznym nie tylko artystyczne wyrażanie siebie, ale są także świadectwem ich zaangażowania, determinacji i zdolności do pokonywania wyzwań. Wielu z nich pragnie doskonalić się w wyrażaniu siebie poprzez muzykę, mimo trudności z wyraźną mową, poczuciem rytmu czy zapamiętywaniem dłuższych sekwencji słownych. Za każdym razem twórczym proces muzycznym daje im możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych i muzycznych, a także wyrażania siebie w sposób kreatywny i autentyczny. To z kolei przyczynia się do wzrostu ich pewności siebie, integracji społecznej oraz ogólnego dobrostanu emocjonalnego.
Program Warsztatów:
- Czas trwania: 2 miesiące (36h)
- Spotkania: 2 razy w tygodniu : poniedziałek , środa 16.00-18.00
- Rozpoczęcie : 14.10.2024
Tydzień 1-2: Wprowadzenie do Muzyki i Integracja
- Poznanie uczestników;
- Ćwiczenia oddechowe i rozgrzewające aparat mowy;
- Wprowadzenie do podstawowych elementów muzyki: rytm, melodia, dynamika;
- Zabawy integracyjne i ćwiczenia relaksacyjne, które wprowadzą uczestników w świat muzyki;
Tydzień 3-4: Rozwój Umiejętności Wokalnych
- Nauka technik wokalnych dostosowanych do możliwości uczestników;
- Ćwiczenia dykcyjne oraz emisyjne;
- Praca nad prostymi utworami, które pomogą rozwijać słuch muzyczny i poczucie rytmu;
- Rozwijanie umiejętności pracy w grupie poprzez wspólne śpiewanie;
Tydzień 5-6: Rozwój umiejętności aktorskich z elementami improwizacji
- Integracyjne zabawy grupowe, budowanie zaufania, praca nad koncentracją i skupieniem;
- Ćwiczenie mimiki, gestykulacji, praca nad emocjami i ekspresją;
- Proste scenki improwizowane, ćwiczenie kreatywności, ćwiczenia na interakcję z innymi, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych;
- Wspólne rozmowy o doświadczeniach ;
Tydzień 7-9: Tworzenie Własnej Piosenki
- Wspólne tworzenie tekstu piosenki inspirowanej życiem uczestników, ich marzeniami i zainteresowaniami;
Osoba do kontaktu:
Andrzej Ruszczak, kontakt@bonitum.org, tel. 604 282 897